Grzybowo. Informacje o Miejscowości
Grzybowo – Pod koniec XIX wieku, gdy zapanowała moda na nadmorskie kurorty, zaczęto dostrzegać korzyści wynikające z jego nadmorskiego położenia.Obecnie jest to coraz liczniej odwiedzana miejscowość letniskowa, oddalona o 5 km od centrum Kołobrzegu. Piękna i bezpieczna plaża o szerokości dochodzącej do 40m. Woda na przestrzeni do ok. 350 m od linii brzegowej ma głębokość od 0,5 do 3 m, bez dołów, daje to poczucie bezpieczeństwa korzystającym z kąpieli morskich. Plaża utworzona jest z drobnych, czystych i białych ziarenek piasku, całkowicie pozbawiona kamieni. Linia brzegowa zagłębia się w ląd na ok. 800 m i tworzy zatokę. Dzięki temu woda bywa tutaj cieplejsza niż w innych rejonach Bałtyku.
Wzdłuż plaży usypany jest wysoki wał wydmowy porasta go bór sosnowy, od strony lądu mieszany – ze stanowiskami długosza królewskiego, trawą morską oraz wieloma chronionymi roślinami.Na jego szczycie wygodny taras widokowy.
Tutejszy mikroklimat nasycony jest cząstkami chlorku i jodu, który oddziałuje leczniczo na drogi oddechowe. Wieczorne spacery brzegiem morza ,przy malowniczym zachodzie słońca, w okresie wiosennym i jesiennym działają kojąco i uspokajająco na organizm ludzki. Okolica bogata jest w źródła aktywnych wód solankowych i borowiny. W tutejszych sanatoriach leczone są choroby dróg oddechowych, choroby krążenia i przemiany materii, reumatyczne i o podłożu alergicznym. Są to jedne z wielu argumentów, dla których warto przyjechać do Grzybowa po zdrowie, wypoczynek i piękną opaleniznę.
W zachodniej części Grzybowa występuje, rzadkie na polskim wybrzeżu, zjawisko. W wałach wydm możemy obserwować odsłaniające się torfy, a nawet równo wycięte bloki torfowe. To ślady dawnego wydobycia torfu sprzed kilkuset lat, który był suszony i wykorzystywany do celów opałowych. To co dzisiaj jest plażą, kiedyś było trwałym lądem. Bywa, że podczas sztormów morze wyrzuca te wycięte przed wiekami bloki torfu.
Specyficzne walory klimatyczne tworzy też Depresja Grzybowska To pozostałość po niewielkim przybrzeżnym jeziorze Gribow See i Schwarzen See, które uległy zamuleniu.
„Ośrodkiem” kultury Grzybowa jest Gwiazda Morza, Ośrodek Księży Marianów z kaplicą, centrum rekolekcyjnym, w którym odbywają się także koncerty muzyki kameralnej.
Dla szukających sportowych atrakcji przy ulicy Borkowskiej oddano kompleks sportowy Orlik 2012. Jest tu zespół boisk do piłki nożnej, siatkowej, koszykówki oraz plac zabaw dla dzieci. W starej szkole podstawowej mieści się siedziba klubu szachowego Solny, który wychowuje mistrzów szachowych klasy ogólnokrajowej i międzynarodowej.
Grzybowo – mała miejscowość letniskowa położona 5 km od centrum Kołobrzegu. Jest tu najpiękniejsza plaż na wybrzeżu. Jej szerokość dochodzi do 40m, natomiast woda w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej (do ok. 350 m) ma głębokość od 0,5 do 3 m, bez dołów, co daje poczucie bezpieczeństwa korzystającym z kąpieli morskich. Plaża utworzona jest z drobnych, czystych i białych ziarenek piasku, całkowicie pozbawiona kamieni.
Wzdłuż plaży usypany jest wysoki wał wydmowy porośnięty sosnami, trawą morską oraz wieloma chronionymi roślinami.
Tutejszy klimat nasycony jest cząstkami chlorku i jodu, który oddziałuje leczniczo na drogi oddechowe. Wieczorne spacery brzegiem morza przy malowniczym zachodzie słońca w okresie wiosennym i jesiennym działają kojąco i uspokajająco na organizm ludzki. Okolica bogata jest w źródła aktywnych wód solankowych i borowiny. Występuje tu mikroklimat, dlatego w tutejszych sanatoriach leczone są choroby dróg oddechowych, choroby krążenia i przemiany materii. Są to jedne z wielu argumentów, dla których warto przyjechać do Grzybowa po zdrowie, wypoczynek i piękną opaleniznę.
Ciekawostki
- Pierwsze domy dla letników przy ulicy Nadmorskiej 80 i 82/84.
- Plaża naturystów – zwyczajowo zajmowany latem przez naturystów, kilometrowy odcinek pomiędzy Grzybowem a Dźwirzynem.
- 6 bezimiennych niemieckich grobów z 1945 roku w pobliżu dużego parkingu pomiędzy Grzybowem a Dźwirzynem.
- Pracownia ceramiczna Dariusza Kosa przy ulicy Szkolnej, w której odbywają się jarmarki i warsztaty ceramiczne.
Kalendarium
- 1837 rok – pierwsi osadnicy zaczęli meliorować i uprawiać ziemię, łowić ryby
- 1877 rok – na torfowisku robotnicy znaleźli skarb – złote monety. Które w większości rozgrabili. Najstarsza pochodziła z czasów króla Chronesa (591-628)
- 1906 rok – pierwsi letnicy u gospodarza Ferdynanda Grissera
- 1910 rok – oficjalnie otwarto kąpielisko
- 1912/19 rok – zbudowano pierwsze domy dla wczasowiczów przy ul. Nadmorskiej
- 1920 rok – budowa drogi do Kołobrzegu
- 1925 rok – budowa elektrowni i elektryfikacja
- 1925 rok – oddano utwardzone drogi na plażę 08.03.1945 rok – pierwsze zaślubiny z morzem oddziału I Armii WP